Można jeszcze składać wnioski na Inicjatywę Lokalną

Jeśli macie pomysł na konkretne, ważne dla Was i Waszej społeczności działanie, ale brakuje Wam środków na realizację, to możecie złożyć wniosek do UML, aby wspólnie z Miastem go zrealizować!
To wszystko dzięki inicjatywie lokalnej, która umożliwia realizację zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnych poprzez współpracę Miasta Leszna z mieszkańcami. Jeśli więc macie pomysł i chcecie zrobić coś pożytecznego, ale brakuje Wam pieniędzy, zbierzcie grupę osób, przygotujcie wniosek i pozyskajcie fundusze na realizację Waszych pomysłów.
Są jeszcze środki w budżecie 2019 na realizację zadań w ramach inicjatywy lokalnej, więc jeśli macie pomysł i chęć działania - nie zwlekajcie!
Krok I - POMYSŁ NA DZIAŁANIE
Aby pomysł mógł być zrealizowany w ramach inicjatywy lokalnej, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie planowane działania muszą wpisać się w przynajmniej jeden z następujących obszarów:
1) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji i sieci wodociągowej, stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, a także budynków oraz obiektów małej architektury;
2) działalności charytatywnej;
3) podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
4) działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;
5) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
6) promocji i organizacji wolontariatu;
7) edukacji, oświaty i wychowania, nauki, szkolnictwa wyższego;
8) działalności w sferze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa;
9) ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
10) porządku i bezpieczeństwa publicznego;
11) rewitalizacji.
Krok II - PRZYGOTOWANIE WNIOSKU
Kto może wystąpić z wnioskiem?
1) mieszkańcy miasta Leszna bezpośrednio,
2) mieszkańcy miasta Leszna za pośrednictwem organizacji pozarządowych mających siedzibę na terenie miasta Leszna oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jak złożyć wniosek?
1) Wnioski na formularzu załączonym poniżej należy złożyć:
a) osobiście w Kancelarii Urzędu Miasta Leszna przy ul. Kazimierza Karasia 15,
b) za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Miasta Leszna, ul. Kazimierza Karasia 15, 64-100 Leszno
2) Wnioskodawca składa podpisany wniosek o dofinansowanie zadania w zakresie inicjatywy lokalnej w wersji papierowej.
3) Dokumenty należy dostarczyć w zamkniętej, zapieczętowanej kopercie. Na kopercie należy umieścić również pełną nazwę i adres Wnioskodawcy oraz dopisać: „Realizacja zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej”.
Krok III OCENA WNIOSKU
Kryteria oceny wniosku zostały określone w załączniku nr 3 do Zarządzenia nr 511/2018 Prezydenta Miasta Leszna z 18 października 2018r.
1) celowość inicjatywy lokalnej z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej (liczba punktów możliwych do uzyskania 0-10)
2) liczba uczestników inicjatywy lokalnej (liczba punktów możliwych do uzyskania 1-6)
2-4 osoby - 1 punkt
5-7 osób - 2 punkty
8-10 osób - 3 punkty
11-13 osób - 4 punkty
14-16 osób - 5 punktów
powyżej 16 osób - 6 punktów
3) stan przygotowania lub realizacji zadania (liczba punktów możliwych do uzyskania 0-5)
4) wkład własny grupy inicjatywnej na poziomie nie niższym niż 30% kosztu realizacji zadania (w tym co najmniej 10% wkład finansowy)
Dla zadań w zakresie działalności, o której mowa w art. 19b ust. 1 pkt 1 ustawy dotyczących budowy, rozbudowy lub remontu dróg, kanalizacji sieci wodociągowej, oświetlenia ulicznego stanowiących własnośc jednostek samorządu terytorialnego, nie wymaga się wkładu własnego w formie pracy społecznej.
Dla zadań w zakresie działalności, o której mowa w art. 19b ust. 1 pkt 7 ustawy dotyczących rewitalizacji nie wymaga się wkładu własnego finansowego.
10%- do 20% wartości zadania - 1 punkt
Powyżej 20% – do 25% wartości zadania - 2 punkty
Powyżej 25% – do 30% wartości zadania - 3 punkty
Powyżej 30% – do 35% wartości zadania - 4 punkty
Powyżej 35% – do 40% wartości zadania - 5 punktów
Powyżej 40 % wartości zadania - 6 punktów
5) liczba osób, którym służyć będzie zadanie publiczne wykonane w ramach inicjatywy lokalnej Środków wydatkowanych przez Inicjatora na przygotowanie inicjatywy lokalnej (przed dniem złożenia wniosku) nie zalicza się do wkładu własnego Inicjatora. (liczba punktów możliwych do uzyskania 0-5)
Poniżej 5 osób - 1 punkt
5-10 osób - 2 punkty
11-20 osób - 3 punkty
21-30 osób - 4 punkty
31-40 osób - 5 punktów
Powyżej 40 osób - 6 punktów.
Krok IV USTALENIE SZCZEGÓŁÓW I PODPISANIE UMOWY
Na tym etapie pracujecie już wspólnie z przedstawicielem Urzędu Miasta Leszna. Dopracowujecie plan przedsięwzięcia, harmonogram i plan finansowy oraz podział zadań – między Wami i urzędem. Etap kończy się podpisaniem umowy o wspólnej realizacji inicjatywy.
Krok V REALIZACJA INICJATYWY
Pamiętajcie, że materiały informacyjne/promocyjne dotyczące realizowanych inicjatyw, a także powstałe w ramach jej realizacji wytwory (np. plansze, elementy małej architektury, itp.) powinny być opatrzone informacją:
Wydarzenie/projekt/zadanie XXX zostało zrealizowane w ramach inicjatywy lokalnej we współpracy z Urzędem Miasta Leszna.
Krok VI PRZYGOTOWANIE SPRAWOZDANIA
Realizacja inicjatywy kończy się przygotowaniem sprawozdania.
Więcej na temat inicjatywy lokalnej na stronie: https://leszno.pl/Inicjatywa_lokalna2019.html
Broszura "Dowiedz się jak działa Inicjatywa Lokalna" przygotowana przez Biuro Pełnomocnika Prezydenta ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi